na fioletowym tle czerwone i zielone przekroje nici. Biało czarne napisy

Noc Muzeów WKiRDS

Opublikowano 8 maja 2023

Sekretne życie nici

warsztaty mikroskopowe wprowadzające w budowę tkanin oraz historycznych nici.
W tekstylnych obiektach zabytkowych występują nici o różnej budowie i różnym składzie. Warsztaty mają na celu przybliżenie różnorodności nici występujących w zabytkowych tkaninach.
Spotkanie w laboratorium będzie miało otwartą formę zwiedzania asystowanego przez osoby zatrudnione w Zakładzie.
Temat nici współczesnych i historycznych zostanie przedstawiony w różnych ujęciach mikroskopowych: od popularnego mikroskopu USB, przez analizę budowy nici w świetle odbitym, po obraz w dużym powiększeniu ukazujący budowę włókien elementarnych, które na nią się składają.
Miejsce: Laboratorium ZBSiTD; sala 2.05 II piętro, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, godzi.18.00–20.00.

Sztuka rzeźbienia

wystawa Pracowni Rzeźby z Katedry Konserwacji i Restauracji Rzeźby WKiRDS.
Wystawa prac studenckich z Pracowni Rzeźby WKiRDS promująca twórczość młodych artystów.
Prezentacja obejmuje około 24 rzeźby wykonane w różnych technikach odlewniczych na przestrzeni ostatnich paru lat oraz fotografie starszych ćwiczeń. Ukazuje zmaganie się studentów z tą trudną dziedziną sztuki jaką jest sztuka rzeźbienia, zwłaszcza na początku studiów i rozwoju drogi twórczej.
Wydarzenie ma charakter otwarty dla wszystkich zwiedzających.
Miejsce: Biurowiec Central Point, ul. Marszałkowska 107, parter, godz. 18.00–23.00.

Fenomen mocy twórczej Magdaleny Abakanowicz

Pokaz filmu wykonany przez studentki i studentów NOVUM - Pracownia NOVUM Ochrony i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej wraz z dyskusją z Prof. Iwoną Szmelter i studentami NOVUM, Fundacją Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego (FMAK-JK) oraz Społecznego Komitetu Ochrony Falent (SKOF).
Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście 5, Pałac Czapskich, godz. 19.00.

Wystawa prac studentów Pracowni Malarstwa dr. Maćka Wojciechowskiego i dr. Kacpra Ziółkowskiego

Artysta konserwator dbając o stan fizyczny dzieła, nie może myśleć wyłącznie o technologii, musi liczyć się z jej działaniem estetycznym, dostrzegając nie schematy, lecz mechanizmy osiągania spoistości wyrazowej. Wystawa prezentuje działalność pracowni, w których studenci nabywają umiejętności posługiwania się środkami malarskimi.
Miejsce: korytarz na parterze, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37, Wydział Konserwacji i Restauracji
Dzieł Sztuki, godz. 18.00–23.00.

plakat promujący wydarzenie, na fioletowym tle białe napisy. W okręgach zdjęciach rzeźb i zbliżenia mikroskopowe na nic