Tegoroczne zajęcia w Krasnem przebiegły w atmosferze skupienia i determinacji. Planów mieliśmy sporo, zważywszy na fakt, iż ubiegłoroczny wyjazd został odwołany z powodów pandemii. Obawy, czy wszystko uda się zorganizować, towarzyszyły nam do ostatniej chwili, a do działania dodatkowo mobilizowała nas świadomość ambitnego zakresu prac. Na szczęście tym razem pandemia nie pokrzyżowała nam szyków i możemy oficjalnie się pochwalić!
Po dziesięciu edycjach praktyk i zajęć terenowych udało nam się sfinalizować prace w nawie głównej. Ukończono retusz ubytków warstwy malarskiej, a także wykonano rekonstrukcję brakujących fragmentów malowidła, w tym postaci Chrystusa, która dopełniła scenę Ogłoszenia wyroku. W kwestii całego cyklu Drogi krzyżowej Sebastiana Ecksteina postawiliśmy więc ostatnią kropkę.
Nasze prace w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego trwają jednak nadal. Tym razem przenieśliśmy się trochę niżej w zacisze południowej nawy bocznej. Tam konserwacji technicznej w ramach praktyk studenckich zostały poddane trzy sceny - Apoteoza św. Wawrzyńca. Święty Błażej z kobietą i dzieckiem, a także Opłakiwanie pod krzyżem. Studenci oczyścili freski z powierzchniowego brudu, a także usunęli zmienione retusze z poprzedniej konserwacji i przemalowania, które przysłaniały partie iluzjonistycznej architektury. Następnie wykonali ciśnieniowe iniekcje podtynkowe i założyli kity. Dzięki temu w trakcie zajęć piątego roku możliwe było rozpoczęcie retuszu.
Krótką relację z naszych działań przedstawiamy w postaci zdjęć, a wszystkich ciekawych finalnego efektu prac w nawie głównej zapraszamy do odwiedzenia kościoła w Krasnem. Studentom zaangażowanym w tegoroczne prace serdecznie dziękujemy i gratulujemy, ten sukces jest w dużej mierze Waszą zasługą.
Do usłyszenia i zobaczenia za rok!
Pracownia Konserwacji i Restauracji Malarstwa Ściennego