ciemna krypta, przez niewielki prześwit w drzwiach widać dwie osoby ubrane w kostiumy ochronne , które pakują zabytki do pudeł

prace inwentaryzacyjno-dokumentacyjne w Wilnie

Opublikowano 7 lipca 2023

Rozpoczęły się prace inwentaryzacyjno-dokumentacyjne przy zespole ubiorów i fragmentów tkanin zgromadzonych z pochówków w kryptach kościoła św. Ducha w Wilno, prowadzone w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - Wolontariat. Edycja 2023”.

Przez tydzień studentki Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa: Małgorzata Bogusz, Justyna Małyszko i Gabriela Paciorkowska, pod kierunkiem dr Moniki Stachurskiej, będą eksplorować zawartość kartonów złożonych w podziemiach kościoła oraz zachowane tam tekstylia.
Studencki wyjazd poprzedziły badania skażenia mikrobiologicznego zachowanych tkanin, dalsze prace muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Trudne warunki nie zniechęcają do pracy, a już pierwsze obiekty podsycają ciekawość i zapał do dalszych działań!