STUDIUM. Diagnostyka obrazowa

Galeria Studio
27 listopada 2019
godz. 15.00 – 18.00

Cykl STUDIUM obejmuje kameralne wystawy dzieł z kolekcji Galerii Studio, spotkania ze specjalistami, artystami oraz otwarte seminaria naukowe. Wspólnie przyglądamy się różnorodnym zagadnieniom związanym z unikalnym charakterem zbiorów Galerii Studio.
   W trzeciej odsłonie cyklu STUDIUM zapraszamy na seminarium, poświęcone zastosowaniu specjalistycznej aparatury medycznej do badań nad sztuką. Na potrzeby STUDIUM, badaniom zostały poddane dwie prace z naszej kolekcji: figura „Matka” Józefa Szajny (1972) oraz relief Jadwigi Maziarskiej (1967). Badania służące w medycynie do obrazowania diagnostycznego, w konserwacji znajdują zastosowanie jako tzw. badania nieniszczące nad dziełami sztuki. Dzięki nim można wejrzeć do wnętrza dzieł, co jest szczególnie ważne przy dziełach o skomplikowanej strukturze. Podczas spotkania zaprezentujemy metody badań z zakresu diagnostyki obrazowej i sprawdzimy ich przydatność dla ochrony dzieł sztuki.
    W dyskusji wezmą udział specjaliści w dziedzinie radiologii i obrazowania diagnostycznego, konserwatorki sztuki współczesnej, opiekunki kolekcji muzealnych, historycy sztuki oraz kuratorzy.

Goście seminarium:
dr n. med. Łukasz Kownacki, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, dyrektor ds. diagnostyki obrazowej w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.
Marlena Koczorowska, konserwatorka dzieł sztuki, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
prof. dr hab. Iwona Szmelter, kierowniczka Międzykatedralnej Pracowni NOVUM Ochrony i Konserwacji Dzieł Sztuki Współczesnej, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Kuratorka: Natalia Andrzejewska