mgr Małgorzata Grzelec

Opublikowano 30 grudnia 2020

Absolwentka szkoły Matury Międzynarodowej nr 0704 w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni.
W latach 2008-2016 studiowała na WKiRDS na specjalizacji Konserwacji Książki, Papieru i Skóry Zabytkowej. Jednocześnie realizowała studia na wydziale Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień magistra sztuki uzyskała za pracę pt. Konserwacja i restauracja trzech XIX- wiecznych akwarel wyklejanych piórami, autorstwa Michała Rymkiewicza, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, wykonaną pod kierunkiem dr hab. Weroniki Liszewskiej, profesor ASP. Praca dyplomowa obejmowała problematykę konserwacji piór w obiektach historii naturalnej, oraz badania nad zastosowaniem metody analitycznej LIBS w ocenie środków kompleksujących pigmenty miedziowe. Artykuł podsumowujący projekt dyplomowy opublikowany został w międzynarodowym czasopiśmie Journal of Paper Conservation.

Laureatka konkursów na międzynarodowe staże i stypendia. Odbyła staż w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku na stanowisku konserwatora zabytków etnograficznych. Otrzymała Stypendium Instytutu Konfucjusza, oraz Stypendium Rządu Chińskiego, dzięki którym odbyła 2-letnie studia języka mandaryńskiego na Dalian University of Technology w Dalian oraz na Hainan University w Haikou. W 2018 roku rozpoczęła pracę na stanowisku konserwatora papieru w Bibliotece Prowincji Hajnan, gdzie zajmowała się konserwacją manuskryptów i druków z okresu dynastii Ming i Qing, oraz technologią tkacką tradycyjnego brokatu ludu Li. W 2019 roku rozpoczęła pracę na stanowisku konserwatora w pracowni konserwatorskiej Jiayuan Wenbo w Pekinie, gdzie zajmowała się konserwacją chińskich starodruków oraz szkoleniem konserwatorów w zakresie introligatorstwa i konserwacji książki zachodniej. Od 2020 obejmuje stanowisko badawcze w Instytucie Fotonowym w Krakowie, gdzie zajmuje się rozwojem techniki mikrofedometrii w badaniach fotodegradacji pigmentów i materiałów organicznych.

W roku 2017 członkini zarządu stowarzyszenia Art and Science Node w Berlinie, od 2019 roku członkini zarządu międzynarodowej organizacji konserwatorów papieru i książki IADA. Autorka wykładów i prelekcji z zakresu konserwacji materiałów organicznych i obiektów azjatyckich. Jej zainteresowania badawcze obejmują wykorzystanie technik spektrometrycznych w analizie i konserwacji prewencyjnej pigmentów, barwników i materiałów organicznych oraz historię i technologię podłoży pisarskich kultur Azji.