Od początku lipca trwa drugi sezon prac konserwatorskich w Stabiae koło Neapolu, prowadzonych przez Międzykatedralną Pracownię Konserwacji i Restauracji Zabytków Archeologicznych i Etnograficznych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Chmielewskiego i mgr Julii Burdajewicz.
Stabiae, obok Pompejów i Herkulanum, są jednym z najważniejszych rzymskich stanowisk archeologicznych Zatoki Neapolitańskiej, zasypanych przez wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e. W przeciwieństwie jednak do Pompejów czy Herkulanum, które były ośrodkami miejskimi, Stabiae, ulokowane malowniczo na skraju nadmorskiego klifu, stanowiły w starożytności enklawę rozległych luksusowych willi należących do rzymskich elit.
Prowadzone przez nas prace obejmują konserwację i restaurację malowideł ściennych w największej i najstarszej stabiańskiej rezydencji, „Villa Arianna”. Interwencje, rozpoczęte w lipcu 2015 roku, prowadzone są w trzech pomieszczeniach dekorowanych malowidłami w tzw. drugim stylu pompejańskim (1 w. p.n.e.). Dwa z tych pomieszczeń należą do najcenniejszych w willi ze względu na to, że zachowała się w nich dekoracja z wczesnej fazy drugiego stylu, rzadko spotykana na innych rzymskich stanowiskach regionu.
Projekt realizowany jest we współpracy z amerykańsko-włoską fundacją Restoring Ancient Stabiae i włoskimi służbami konserwatorskimi (Soprintenza Speciale per i Beni Archeologici di Pompei, Ercolano e Stabia).
W tegorocznych pracach uczestniczą studenci Wydziału Konserwacji: Katarzyna Majewska, Marcin Petrus, Marcin Korbanek, Aleksandra Kozioł i Sabina Pietrusa. Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.