Podstawowym celem pracy w pracowniach Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego, jest doskonalenie uzdolnień manualnych, zaznajamianie z problemami procesu twórczego, poznawanie zagadnień konstrukcji obrazu, szukanie różnorodnych środków wyrazu, aby w konsekwencji dać wyraz własnej wizji otaczającej rzeczywistości.
Kierownik Katedry: prof. dr hab. Artur Krajewski
Pracownie:
- Pracownia Malarstwa i Rysunku dla I roku
- Pracownia Malarstwa I
- Pracownia Malarstwa II
- Pracownia Kompozycji Projektowej i Rysunku
- Pracownia Rysunku i Form Monumentalnych
Każda z pracowni w katedrze posiada własny program i własne metody kształcenia. Pracownie rysunku prowadzą, zajęcia dla studentów I, II, III, IV i V roku, ogółem 33 godziny tygodniowo. W zajęciach bierze udział około 60 studentów. Studenci lat starszych (II - IV) mają do wyboru zajęcia malarskie w dwóch Pracowniach Malarstwa. Po ukończeniu trzeciego roku studenci mają możliwość kontynuowania Malarstwa jako przedmiotu artystycznego. Mogą później pracować nad malarskim aneksem do dyplomu.
Po dwóch latach, które są obligatoryjne, istnieje możliwość zmiany pracowni rysunku i malarstwa. I i II rok ma po 8 godzin zajęć tygodniowo, a III i IV po 4 godziny. W zajęciach każdej pracowni bierze udział około 30 studentów. Zarówno w pracowni rysunku jak i malarstwa, student może wykonać aneks do dyplomu. Po I roku studenci mają obowiązkowy plener malarski pod kierunkiem prowadzącego z nimi zajęcia pedagogiem.