obiekt sztuki współczesnej składający się z trzech części, przedstawiający organiczną formę w kolorach czerwieni i fioletów

Dwóch Wojowników

Opublikowano 26 kwietnia 2023

Dwóch Wojowników
O konserwacji dzieł sztuki z Kolekcji Galerii Studio

28 kwietnia 2023 (piątek), 12:00 – 15:00

Galeria Studio, Plac Defilad 1 PKiN, Warszawa

Cykl STUDIUM

obejmuje kameralne wystawy dzieł z Kolekcji Galerii Studio, spotkania ze specjalistami, artystami oraz otwarte seminaria naukowe. Wspólnie przyglądamy się różnorodnym zagadnieniom związanym z unikalnym charakterem zbiorów Galerii Studio.

W czwartej odsłonie cyklu STUDIUM zapraszamy na seminarium, poświęcone pracom z naszej kolekcji „Wojownik” i „Wojownik II” Feliksa Podsiadłego z 1973 roku.

Mocno zniszczone trójwymiarowe prace o charakterze reliefów, zbudowane z różnorodnych, nietypowych materiałów wydawały się ciekawymi obiektami do badań i praktyk studenckich w wyjątkowej Pracowni Ochrony i Konserwacji Sztuki Współczesnej i Nowoczesnej NOVUM na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie pomyliłyśmy się. Pracom przywrócono walory zgodne z intencją twórcy, powstała wielowymiarowa, fascynująca dokumentacja badań specjalistycznych i procesu konserwatorskiego, a informacje uzyskane od samego artysty podczas wywiadu (nigdzie dotąd nie publikowane), pozwoliły rzucić nowe światło na źródła inspiracji i kontekst powstania Wojowników.

To efekt pracy wielu osób zaangażowanych w proces konserwacji, zarówno studentów, jak i pracowników Uczelni, którym chcemy się podzielić w ramach projektu STUDIUM - przestrzeni otwartych spotkań, wymiany praktyk, doświadczeń i wzajemnej inspiracji.

Gościnie seminarium:

Prof. Iwona Szmelter i dr Anna Kowalik z Pracowni Ochrony i Konserwacji Sztuki Współczesnej i Nowoczesnej NOVUM na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

Aleksandra Rzeszutek i Aleksandra Wesołowska z Zakładu Badań Specjalistycznych i Technik Dokumentacyjnych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

Kuratorka: Natalia Andrzejewska