Monografia "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych" dr hab. Moniki Jadzińskiej

Opublikowano 16 stycznia 2021

Najnowsza książka dr hab. Moniki Jadzińskiej, prof. ASP, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych", ukazała się w języku polskim nakładem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Książka dr hab. Moniki Jadzińskiej jest bardzo cenną i długo oczekiwaną publikacją, ponieważ jest pierwszym opracowaniem dotyczącym tworzyw sztucznych wykorzystywanych w sztukach plastycznych w języku polskim. Książka powstała z myślą o studentach i absolwentach konserwacji zabytków, w celu ułatwienia rozpoznawania tworzyw sztucznych obecnych w obiektach sztuki i mechanizmów ich degradacji, jak również jako pomoc w codziennej praktyce konserwatorskiej. Z powodzeniem może służyć również jako pomoc dla kuratorów zbiorów sztuki współczesnej i obiektów wzornictwa przemysłowego, kolekcjonerów i samych artystów. Pierwsze rozdziały mają bowiem charakter kompendium wiedzy, obejmując zagadnienia historyczne, klasyfikację tworzyw sztucznych, aspekty technologiczne i problematykę związaną z degradacją tych materiałów. Autorka opisała również dokładnie problematykę przechowywania i ekspozycji obiektów wykonanych z tworzyw sztucznych. W ostatniej części opisane są wyniki badań technologicznych ośmiu prac autorstwa wybitnych polskich artystów: Tadeusza Kantora, Jana Tarasina, Aliny Szapocznikow, Mirosława Bałki i Pawła Althamera. Na końcu znajduje się obszerna bibliografia.

Fragmenty książki, w wersji polskiej i angielskiej, publikowane są na stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/tworzywasztucznewsztuce

#plasticsinvisualarts

Monika Jadzińska "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych", Warszawa, 2019, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, liczba stron: 390

Książkę można zamówić, pisząc na adres: dystrybucja@asp.waw.pl