INNE DZIAŁANIA
Założyciel i redaktor naczelny międzynarodowego czasopisma naukowego „ICAR – International Journal of Young Conservators and Restorers of Works of Art”
Międzynarodowe czasopismo naukowe "ICAR" dedykowane jest studentom i absolwentom konserwacji i restauracji dzieł sztuki oraz dziedzin pokrewnych z uczelni wyższych w Polsce i za granicą. Pomysłodawcami idei utworzenia takiego czasopisma są sami studenci i młodzi absolwenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
"ICAR" jest odpowiedzią na chęć publikowania wyników własnych badań w czasopismach fachowych, wielokrotnie wskazywanych przez młodych konserwatorów i restauratorów. Możliwość publikowanych artykułów naukowych jest często ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy przyjmowaniu kandydatów na staże, wymiany, stanowiska w sektorze prywatnym, a także przez prestiżowe instytucje publiczne, takie jak ośrodki badań naukowych, muzea, galerie, uniwersytety lub zdobywanie dotacji na badania naukowe.
Misją czasopisma jest popularyzacja dorobku naukowego studentów i młodych absolwentów w zakresie szeroko pojętej konserwacji i restauracji dzieł sztuki. "ICAR" ma być międzynarodową platformą dedykowaną studentom i młodym profesjonalistom, umożliwiającą rozpowszechnianie informacji i wymianę doświadczeń naukowych. Zakres tematów opublikowanych artykułów obejmuje różne zagadnienia związane z konserwacją i restauracją dzieł sztuki i opieką nad dziedzictwem kulturowym.
Witryna: www.icarthejournal.asp.waw.pl
Facebook: https://www.facebook.com/icarthejournal
Twitter: https://twitter.com/ICARthejournal
Główny członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji: CARE! Międzynarodowa konferencja poświęcona dziedzictwu kulturowemu, Warszawa, Polska (maj 2017)
CARE! Conservation and REstoration Conference był organizowany przez Redakcję ICAR we współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademickim Stowarzyszeniem Studentów Wydziału. Partnerem tegorocznej Konferencji była Akademia Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Konferencja była finansowo wspierana przez Fundację na rzecz Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Członek wystawy w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki "Przed, po i między – o decyzjach w konserwacji sztuki współczesnej"
Celem pokazu nie jest prezentacja prostych porównań, ukazujących, jak zmieniło się dzieło, a skupienie się na tym, co jest POMIĘDZY tymi działaniami, szczególnie w warstwie podejmowanych przez konserwatora badań i rozstrzygnięć, które warunkują efekt końcowy jego prac.Pokaz zbudowany jest z prac poddanych ostatnio konserwacji w Zachęcie. Towarzyszą im materiały audiowizualne pozwalające poznać decyzje, które doprowadziły do konkretnych działań na obiektach, a w efekcie do stanu PO. Anna Kowalik był uczestnikiem i asystentem w formie współpracy zawodowej i merytorycznej. Podczas wystawy przedstawiono wywiad z nią na temat konserwacji i restauracji Dziennika nr 2 Włodzimierza Pawlaka.
Członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji IIC Student & Emerging Conservator Conference, Warszawa, Polska (październik, 2015)
Celem konferencji było zaoferowanie międzynarodowej perspektywy - i ułatwienie komunikacji - pomiędzy studentami / nowymi konserwatorami i profesjonalistami zajmującymi się ochroną i konserwacją w instytucjach narodowych i muzeach, a także w sektorze prywatnym. Jednym z głównych celów było stworzenie platformy, na której można poruszyć dyskusję na temat bieżących potrzeb w zakresie konserwacji-restauracji i związku między oczekiwaniami a rzeczywistością. Dyskusje były wspierane przez zorganizowane wizyty w niektórych warszawskich studiach konserwatorskich oraz w instytucjach kulturalnych.