Prowadzący:
dr hab. Tytus Sawicki, prof. ASP, prof. dr hab. Iwona Szmelter, mgr Anna Kowalik;
dr inż. Joanna Kurkowska, mgr Aleksandra Wesołowska, mgr inż. Kamila Załęska
Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest jednym z wiodących partnerów międzynarodowego projektu CAPUS - Conservation of Art in Public Spaces (EAC/A03/2016), który obejmuje 7 uczelni wyższych, 4 firmy, 1 stowarzyszenie, 1 muzeum, 1 ośrodek badawczy i 2 zarządy miejskie w Europie. W sumie jest 16 europejskich partnerów z Włoch, Polski, Niemiec, Chorwacji i Hiszpanii oraz jeden z USA. Projekt realizowany w ramach "Knowledge alliances" Erasmus + i sfinansowany przez Komisję Europejską ma na celu ustalenie zasad ochrony sztuki miejskiej.
W ramach projektu CAPuS zostaną opracowane wytyczne dla ochrony i konserwacji współczesnych dzieł sztuki street artu i urban artu. Poza tym zostanie wdrożony innowacyjny moduł edukacyjny na uczelniach wyższych, w tym na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W każdym kraju biorącym udział w projekcie wybrano kilka obiektów street artu, które będą poddane badaniom oraz konserwacji i restauracji. Dzięki wymianie doświadczeń wielu specjalistów z różnych ośrodków badawczych będzie możliwe określenie wytycznych do ochrony analizowanej sztuki.
Ważnym aspektem projektu CAPuS jest jego edukacyjny charakter, dlatego we wszystkich działaniach biorą udział studenci. Jednym z zamierzeń projektu jest zwrócenie uwagi specjalistów z dziedziny ochrony dzieł sztuki oraz społeczeństwa na to, że sztuka w przestrzeni miejskiej stanowi wspólną europejską wartość kulturową oraz że przynajmniej część jej obiektów jest możliwa do uratowania.
Street art staje się jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych dziedzin sztuki. Od kilku lat można zauważyć to również w Warszawie. Dotyczy to dzieł/murali stworzonych w ramach wielkich festiwali streetartowych, jak i tych tworzonych spontanicznie. Popularność tej dziedziny sztuki przejawia się aktywnym uczestnictwem Warszawiaków, jak również osób z zagranicy w kursach, warsztatach i oprowadzanych po dziełach street artu. Jednakże ochrona tych miejskich dzieł sztuki nie została do tej pory w żaden sposób uregulowana prawnie oraz nie jest przedmiotem zainteresowania instytucji zajmujących się ochroną dzieł sztuki.
Partnerzy projektu ustalą główne przyczyny zniszczeń dzieł street artu oraz ustalą wspólną strategię ich ochrony i zachowania. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie odegra w tym ważną rolę, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie najnowszych technik analitycznych do badania technik wykonania tych obiektów oraz przyczyn ich degradacji. Przebadane zostaną również materiały które będą mogły być wykorzystywane do konserwacji-restauracji. Dzięki temu będzie możliwe opracowanie zasad ochrony sztuki miejskiej oraz realizacja multidyscyplinarnego i innowacyjnego modułu szkoleniowego dla studentów – przyszłych konserwatorów dzieł sztuki.
Projekt CAPuS to wyjątkowa okazja zmierzenia się z trudnym problemem zachowania sztuki miejskiej. Potrzeba ochrony nietypowych dzieł sztuki street artu stanie się okazją do zacieśnienia współpracy między europejskimi uczelniami wyższymi, placówkami badawczymi oraz prywatnymi firmami zajmującymi się ochroną dziedzictwa kulturowego.
PRAKTYKI STUDENTÓW NA MURZE SZTUKI W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
PRAKTYKI STUDENTÓW WYDZIAŁU KONSERWACJI I RESTAURACJI DZIEŁ SZTUKI W TECHNICAL UNIVERSITY OF COLOGNE I CICS – COLOGNE INSTITUTE OF CONSERVATION SCIENCES
PRACA MAGISTERSKA KAROLINY MIKUŁY: KONSERWACJA I RESTAURACJA MURALU „SZCZUDLARZE” LINASA DOMARACKASA PRZY UL. STALOWEJ 39 (PRAGA PÓŁNOC)
wkrótce...