Właśnie realizujemy kolejny sezon prac konserwatorskich w kościele w Krasnem. Prace wykonywane są w ramach terenowych zajęć studenckich prowadzonych przez Pracownię Konserwacji Malarstwa Ściennego Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie pod kierunkiem prof. ASP dr hab. Pawła Marka Jakubowskiego oraz asystentów: Macieja Barana i Marię Liadis.
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się w miejscowości Krasne w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim. Miejscowość Krasne od wieków była gniazdem rodu Krasińskich, rodziny posiadającej największy majątek ziemski na północnym Mazowszu.
Polichromia w kościele w Krasnem została wykonana w roku 1747 w technice fresku mokrego przez Sebastiana Ecksteina, malarza pochodzącego z Brna. Specjalizował się on w przedstawianiu iluzyjnej architektury oraz scen rodzajowych.
We wrześniu bieżącego roku wykonano kompleksowe prace techniczne w obrębie dwóch malowideł zdobiących północną ścianę nawy głównej: ”Otarcie twarzy Chrystusa przez św. Weronikę” i „Chrystus bierze krzyż na ramiona”. Oczyszczono powierzchnię warstwy malarskiej, usunięto przemalowania oraz zmienione kolorystycznie retusze, dodatkowo skonsolidowano warstwy tynku i uzupełniono jego ubytki. Wykonano również prace poszukiwawczo-badawcze polichromii ściennych.
W pracach wzięli udział studenci IV roku:
Aleksandra Buda, Emilia Gdak, Justyna Kajda, Aleksandra Klasura, Michał Kowalczyk, Karolina Mikuła, Aleksandra Pałucka, Anna Wąsek, Karolina Wójcik oraz Magdalena Leszczyńska i Joanna Chodkiewicz.