W ubiegłym roku udało się nawiązać owocną współpracę pomiędzy pracownikami naszego wydziału, a fundacją Uniwersytet Dzieci.
15 maja zakończyła się kolejna już edycja zajęć z malarstwa i rysunku poprowadzonych na naszym wydziale przez Łukasza Zedlewskiego, adresowanych do młodzieży w wieku 12-13 lat. Młodzi ludzie mieli okazję poczuć się jak dorośli studenci Akademii Sztuk Pięknych i przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego na temat rysunku i malarstwa.
Czy wielcy malarze polegali tylko na swoim talencie? Ile czasu i jak się kształcili?
Równolegle odbywały się także ćwiczenia z grupą dzieci w podobnym wieku, na temat konserwacji malarstwa na podobraziu płóciennym, poprowadzone przez Kasię Górecką i Annę Nowicką, z pomocą Marty Zaborowskiej i Łukasza Wojtowicza. W ramach ćwiczeń dzieci namalowały obrazy w technice tempery jajowej. Gotowe obrazy zostały w sposób kontrolowany podziurawione, po to, aby w prostych krokach ich autorzy mogli je odrestaurować. Ten krótki kurs w formie zabawy miał na celu przybliżenie studentom Uniwersytetu Dzieci tematu konserwacji, jednocześnie stanowiąc element rozpoznania zawodowego, będącego jednym z walorów działalności UD.
Szczególne podziękowania należą się prof. Joannie Czernichowskiej i dr Monice Stachurskiej, które poświęciły swój czas na oprowadzenie studentów i ich rodziców po pracowniach konserwatorskich.
Obraz nie jest jednorodną strukturą. Jak zbadać, co kryje się pod powierzchnią tego, co widzą oczy?
Oba rodzaje zajęć liczyły w sumie po pięć dwugodzinnych spotkań i zakończyły się wspólną wystawą oraz zwiedzaniem wybranych pracowni wydziałowych przez młodych studentów i ich rodziców. Trzeba przyznać, że wszystkie dzieci wykazywały bardzo duże zaangażowanie, przez co praca z nimi stanowiła prawdziwą przyjemność.