Zadaniem pracowni jest kształcenie studentów i prowadzenie prac badawczych w zakresie konserwacji i restauracji rękopisów na podłożu pergaminowym i papierowym, starych druków oraz opraw zabytkowych pergaminowych i skórzanych z okuciami i zapięciami.
Zajęcia w tej Pracowni rozpoczynają się od III roku studiów. Każdy student indywidualnie wykonuje konserwację przynajmniej dwóch obiektów zabytkowych wraz z pełną dokumentacją fotograficzną i opisową.
- III rok – cykl wykładów obejmujących zagadnienia etyki konserwatorskiej, profilaktyki i ochrony zbiorów oraz konserwacji i restauracji z zasadami sporządzania dokumentacji konserwatorskiej. Ćwiczenia praktyczne – konserwacja i restauracja starego druku lub rękopisu.
- IV i V rok – cykl wykładów obejmujących zagadnienia konserwacji i restauracji skóry i pergaminu. Ćwiczenia praktyczne – konserwacja i restauracja starego druku lub rękopisu z bogato zdobioną oprawą w skórę z drewnianymi okładkami, okuciami i klamrami.
- VI rok – możliwość realizacji pracy magisterskiej obejmującej samodzielną konserwację i restaurację wybranego obiektu, a także pracy teoretycznej z zakresu konserwatorstwa.
Prowadzący:
prof. dr hab. Marzena Ciechańska
wykł. Sylwia Popławska
dr hab. Izabela Zając prof. Uczelni
st. wykł. Zofia Koss
wykł. Bogdan Zerek – ½ etatu